Skip to main content Skip to footer

O życiu w Morzu Czerwonym

Ogólne informacje o Morzu Czerwonym

Morze Czerwone w Egipcie to doskonałe miejsce do nurkowania. Warto dowiedzieć się skąd pochodzi nazwa, jakie jest zasolenie Morza Czerwonego i jego głębokość. Wybierając się na nurkowania na rafach koralowych wokół Hurghady będziecie nurkować w Morzu Czerwonym.

Skąd pochodzi nazwa Morze Czerwone

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest kilka teorii, które tłumaczą nazwę.

  • Woda w Morzu Czerwonym ma kolor niebieski (w różnych odcieniach). Podczas zakwitu sinic Trichodesmium erythreaum woda wydaje się być czerwono-brązowa.
  • Starożytni Grecy nazywali morze Eritrean Sea a słowo „erithros” oznacza w języku greckim kolor czerwony.
  • W niektórych starożytnych językach (lud Achaemenids) używano kolorów do oznaczenia kierunków. Kolor czerwony oznaczał południe. Morze na południu mogło wziąć nazwę od kierunku geograficznego oznaczającego jego położenie.
  • Na części wybrzeża znajdują się skały zawierające tlenek żelaza, który ma kolor brunatny.

Położenie Morza Czerwonego

Morze Czerwone morzem śródlądowym położonym między Afryką a Półwyspem Arabskim. Łączy się z Oceanem Indyjskim przez cieśninę Bab al-Mandab, która jest pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim należącym do Azji. Przez Kanał Sueski łączy się z Morzem Śródziemnym. Morze Czerwone posiada dwie zatoki, zlokalizowane na północy: Zatokę Sueską i Zatokę Akaba, które otaczają Półwysep Synaj.

Głębokość Morza Czerwonego

Środkiem dna Morza Czerwonego biegnie dolina ryftowa – to głęboka rozpadlina powstała w skutek rozciągania skorupy ziemskiej. Dno stanowi skorupa oceaniczna, która zbudowana jest z bazaltu. W miejscu Ryftu Morza Czerwonego Afryka oddala się od Azji (dokładnie płyta afrykańska od płyty arabskiej) – głębokość w tym miejscu przekracza 3000 metrów. Maksymalna głębokość Morza Czerwonego wynosi około 2211 metrów. Średnia głębokość około 490 metrów. Około 40% Morza Czerwonego jest dość płytka (do 100 metrów głębokości) a 25% ma głębokość mniejszą niż 50 metrów. Około 15% Morza Czerwonego ma głębokość przekraczającą 1000 metrów.

Długość Morza Czerwonego: 2250 kilometrów, maksymalna szerokość na wysokości Erytrei wynosi: 306-355 kilometrów. Najwęższe miejsce Morza Czerwonego jest na wysokości Jemenu: 26-26 kilometrów, gdzie jest cieśnina Bab al-Mandab.

Zasolenie Morza Czerwonego

Morze Czerwone należy do najbardziej zasolonych zbiorników na świecie. Zakres zasolenie waha się pomiędzy 36‰ na południu a 41‰ w północnej części morza. Średnie zasolenie wynosi 40‰. Dla porównania średnie zasolenie wody morskiej na świecie wynosi około 35‰. Wyższe, o około 4‰ zasolenie Morza Czerwonego, w porównaniu ze średnią światową wynika między innymi z:

  • Dużej szybkości parowania
  • Małych opadów atmosferycznych
  • Braku dopływu rzek do Morza Czerwonego
  • Ograniczonego połączenia z Oceanem Indyjskim, który ma niższe zasolenie

Morze Czerwone słynie z doskonałych warunków do nurkowania przez cały rok

W zależności od położenia raf koralowych możemy na nich nurkować z: z łodzi nurkowych (Hurghada i Sharm el Sheikh), brzegu (Marsa Alam i Dahab), z RIB (Marsa Alam), z łodzi safari na bardziej odległych rafach (Brothers, Zabargad, Rocky, St John’s). Wybrzeże Morza Czerwonego porośnięte jest rafami koralowymi, co stanowi wielką atrakcję dla nurków. Nurkowanie w Hurghadzie (z dużych komfortowych łodzi nurkowych) jest okazją do zwiedzania i podziwiania raf koralowych oddalonych jedynie o cztery godziny lotu samolotem z Polski.