Skip to main content Skip to footer

Szkodliwe działanie składników kremów do opalania

Kremy do opalania i rafy koralowe

Czy nurkowie nieświadomie mogą przyczynić się do obumierania raf koralowych?

Kremy do opalania, filtry UV w kremach przeciwsłonecznych wpływają niekorzystnie na rafy koralowe i powodują obumieranie koralowców. Nurkowie nieświadomie, używając ochrony przeciwsłonecznej, mogą negatywnie wpływać na podwodne środowisko Morza Czerwonego.

Koralowce obumierają z powodu kremów do opalania

Wyobraź sobie, że 1 kropla pewnego związku - wpuszczona do zbiornika odpowiadającemu wielkości 6,5 basenów olimpijskich - jest groźna dla koralowców. Ten związek to: oksybenzon (inna nazwa: beznofenon-3). Jest to związek, który pochłania promienie ultrafioletowe. Jego popularność wynika z niskiej ceny produkcji. Jest szeroko stosowany w kremach do opalania, mleczkach balsamach oraz w odzieży z filtrem kosmetycznym. Nurkowie używający tych kosmetyków wprowadzają oksybenzon do środowiska wodnego.

Szkodliwe działanie składników kremów do opalania

Oksybenzon działa niekorzystnie na kilka sposobów:

  • koralowce są wrażliwsze na blaknięcie
  • uszkadza materiał genetyczny koralowców, przez co zmniejsza się populacja koralowców
  • ginięcie koralowców z powodu zasklepiania się w rafie
  • deformowanie i nadmierny wzrost polipa

Badania dotyczące wpływu składników kremów do opalania prowadzono na Wyspach Dziewiczych. Według raportu oksybenzon wypływa niekorzystnie na plankton i niektóre ryby, powodując trudności w rozmnażaniu się.

Chroniąc siebie - szkodzimy koralowcom

Inne substancje, które mogą znajdować się w kremach do opalania, a które również niekorzystnie wpływają na środowisko wodne: Enzacamene - filtr UV (UV B) - odpowiada za utlenianie wody. Powstały nadtlenek wodoru (woda utleniona) działa niekorzystnie między innymi na małże i jeżowce. Filtry mineralne - nanocząsteczki dwutlenku tytanu i tlenku cynku - mogą przenikać do organizmów wodnych powodując mniejszą odporność na trudniejsze warunki co utrudnia gatunkom przetrwanie. Z badań Haereticus Environmental Laboratory wynika, że każdego roku na świecie do raf koralowych przenika 14 ton niebezpiecznych substancji pochodzących z kremów do opalania. Hawaje pierwsze zabronily sprzedaży kosmetyków zawierających oksybenzon i oktokarboksyl.

Jak chroniąc siebie nie szkodzić rafie koralowej

Można stosować krem hypoalergiczny (czyli dla osób z alergiami i wrażliwą skórą) zawierający naturalny olejek buriti (wytłaczany na zimno z palmy winnej - Mauritia flexuosa ) z linii Anthyllis. Producentrm jest włoska firma Pierpaoli, która do produkcji używa składników pochodzących z ekologicznych upraw.

Innym rozwiązaniem dla nurków może być unikanie słońca lub stosowanie ochrony w postaci odzieży.

Być może nurkowie nie stanowią największej grupy zanieczyszczającej środowisko wodne kremami przeciwsłonecznymi - przecież spędzamy czas pod wodą - ale będziemy pierwszymi, którzy ten niekorzystny wpływ zaobserwują podczas nurkowań na rafach koralowych.

Jeśli zmiana kremu do opalania na inny może pomóc rafom koralowym - to nie ma co się zastanawiać - po prostu zmieńmy go i już!