Skip to main content Skip to footer

Podczas kursu OWD w Hurghadzie i zawsze przed nurkowaniem

Zmontowanie i sprawdzenie sprzętu nurkowego

Pracując jako instruktor nurkowania w Hurghadzie obserwuję jak wielu nurków, niezależnie od doświadczenia, nie ma zwyczaju samodzielnej kontroli sprzętu nurkowego tuż po jego zmontowaniu.

Podczas kursów nurkowania OWD w Hurghadzie, już od pierwszych zajęć pokazuję kursantom w jaki sposób sprawdzić sprzęt nurkowy. Zakładam, że po zakończeniu kursu OWD nowi nurkowie nie od razu wyposażą się we własny komplet sprzętu nurkowego. Wypożyczając sprzęt nurkowy bardzo ważne jest wiedzieć jak poprawnie go skontrolować. Nawet mając własny sprzęt nurkowy musimy liczyć się z tym, że czasem coś ulegnie zużyciu. Warto wiedzieć o tym zanim skoczymy do wody i zaczniemy nurkowanie.

Jak poprawnie zmontować sprzęt nurkowy

1. Kamizelka nurkowa (BCD)

  • Mocowanie kamizelki nurkowej (BCD) na butli
    Powinniśmy zacząć od zmoczenia paska na BCD – łatwiej go poprawnie dociągnąć na butli. Pominięcie tego kroku może skończyć się wypadnięciem butli nurkowej po wejściu do wody. Zawsze łatwiej poprawić pasek BCD kiedy jeszcze jesteśmy przed nurkowaniem – na brzegu lub na łodzi
  • Kamizelka nurkowa – wysokość na butli
    Górna krawędź kamizelki nurkowej powinna być około 2 centymetrów powyżej zaworu butli tak, aby po wkręceniu automatu nurkowego jego pierwszy stopień nie naciskał na tył głowy nurka
  • Kamizelka nurkowa powinna być zamocowana symetrycznie na butli

2. Automat oddechowy

  • Sprawdzamy, czy na pierwszym stopniu automatu jest O-ring i czy nie jest on uszkodzony
  • Wkręcamy pierwszy stopień do zaworu butli (typ DIN)
  • Łączymy wąż średniego ciśnienia z inflatorem (za pomocą szybkozłączki)

Odkręcamy zawór butli nurkowej

  • Podczas odkręcania butli nurkowej zabezpieczamy szkiełko manometru kierując je w stronę kamizelki
  • Sprawdzamy czy butla nurkowa jest pełna (ciśnienie w butli około 200 bar)
  • Kolejnym krokiem jest napełnienie kamizelki nurkowej – w ten sposób możemy sprawdzić czy zawory upustowe w kamizelce są dobrze dokręcone. Jeśli kamizelka nurkowa „nie trzyma” powietrza powinniśmy dokręcić zawory na BCD i ponownie ją skontrolować
  • Sprawdzamy gdzie są i czy działają zawory upustowe (tzw. spłuczki) w kamizelce nurkowej
  • Sprawdzamy czy możemy wypuścić powietrze przez inflator – zwłaszcza jeżeli nurkujemy z brzegu – do inflatora może dostać się piasek lub kamyczki i sprężyna pod przyciskiem upustowym może ulec zablokowaniu. W takim przypadku możemy napełnić kamizelkę nurkową ale nie będziemy w stanie wypuścić powietrza przez inflator.

Kontrola automatów nurkowych

  • Sprawdzamy przycisk bypassu
  • Sprawdzamy czy możemy oddychać przez automat nurkowy – najpierw zawsze robimy wydech! Potem bierzemy wdech. W ten sposób utrwalamy nawyk jaki powinniśmy mieć podczas wymiany automatów pod wodą – najpierw oczyszczamy automat z wody (wydech) a dopiero potem bierzemy wdech.
  • W ten sam sposób kontrolujemy oktopus (alternatywne źródło powietrza) naszego partnera
  • Podczas tej kontroli spoglądamy na manometr – w żadnym momencie używania bypassu czy też oddychania z automatu strzałka na manometrze nie powinna poruszać się czy drgać
  • Zakręcamy butlę nurkową, oddychamy resztką powietrza z węży i sprawdzamy czy membrany na drugim stopniu automatów blokują się. Najprościej mówiąc sprawdzamy czy nie możemy oddychać przez automat przy zakręconej butli. Jeśli butla jest zakręcona, manometr wskazuje zero a mimo to jesteśmy w stanie, nawet w niewielkim stopniu, oddychać przez automat to oznacza, że automat pod wodą oprócz powietrza poda nam również… wodę. Prawdopodobnie winna jest temu membrana (jedna z dwóch) i powinniśmy mieć świadomość, że takiego automatu nie powinniśmy używać pod wodą.

Węże i ustniki na automacie oddechowym

  • Kontrolując sprzęt nurkowy warto zwrócić uwagę na węże średniego i wysokiego (manometr) ciśnienia. Czy osłonki na wężach nie są zniszczone i popękane.
  • Sprawdzając automaty oddechowe zwróćmy uwagę na ustniki – czy nie są poprzegryzane czy dziurawe (w takim przypadku podczas oddychania pod wodą oprócz powietrza automat może podawać wodę)

Sprawdzenie smaku i zapachu powietrza

Przy okazji kontroli montowania sprzętu nurkowego mamy możliwość sprawdzenia smaku i zapachu powietrza, którym oddychamy.

  • Jeżeli powietrze źle smakuje lub pachnie – zmieńmy butlę aby uniknąć zatrucia pod wodą. Jeśli nie mamy takiej możliwości – zmieńmy centrum nurkowe…

Samodzielna kontrola po złożeniu sprzętu nurkowego to kwestia około 2 minut. Pomijając ten etap przygotowania do nurkowania możemy narazić się na nieoczekiwane problemy, których można uniknąć.

Na kursie nurkowania OWD w Hurghadzie nauczymy Cię jak poprawnie złożyć i skontrolować samodzielnie sprzęt do nurkowania.