Skip to main content Skip to footer

Etapy wzajemnego sprawdzania się nurków

Kontrola przed nurkowaniem i prawidłowe wyważenie nurka

Kontrola i wzajemne sprawdzenie się nurków przed nurkowaniem

W centrum nurkowym w Hurghadzie, podczas szkoleń w ramach kursów nurkowania czy też nurkowań rekreacyjnych, kładziemy nacisk na wzajemną kontrolę nurków przed nurkowaniami. Większość wypadków nurkowych, czy nieprzyjemnych zdarzeń podczas nurkowania, zaczyna się jeszcze na powierzchni, czy to na etapie planowania nurkowania czy też pominięciu etapu wzajemnej kontroli nurków przed wejściem do wody. Od podstawowego kursu nurkowania (OWD PADI) jednym z elementów szkolenia przyszłego nurka jest prowadzenie wzajemnej kontroli przed każdym nurkowaniem. Bardzo ważne jest żeby po kursie nurkowania nie pomijać tego etapu przygotowania do nurkowania. Zajmuje ono tylko chwilę i umożliwia nurkom wzajemne zapoznanie ze sprzętem partnera i znalezienie ewentualnych błędów w złożeniu sprzętu nurkowego. W zapamiętaniu poszczególnych etapów wzajemnego sprawdzania się nurków mogą pomóc skróty jak KOZAK czy KOKOS.

Jakie są etapy wzajemnego sprawdzania się nurków?

K - kamizelka - sprawdzamy czy możemy, za pomocą inflatora, dodać powietrze do kamizelki i wypuścić je. Dzięki temu sprawdzimy, czy wąż średniego ciśnienia jest prawidłowo podłączony (za pomocą szybkozłączki) do inflatora. Jeżeli połączenie nie jest prawidłowe a butla jest odkręcona - nie będzie możliwości dodania powietrza do kamizelki. Sprawdzamy również czy można wypuścić powietrze - różne kamizelki mogą mieć zawory spustowe (tzw. spłuczki) w różnych miejscach - warto znać ich położenie

O - obciążenie - sprawdzamy czy partner założył pas balastowy lub czy zabrał kieszenie balastowe, jeśli ma kamizelkę nurkową ze zintegrowanym balastem. Pas balastowy powinien mieć możliwość szybkiego odpięcia jedną ręką. Powinien odpinać się w prawą stronę. Wolny koniec pasa balastowego nie może być zaplątany w taki sposób, by uniemożliwić łatwe odpięcie i zrzucenie balastu. Częstym błędem, zwłaszcza u początkujących nurków, jest zapomnienie o ubraniu pasa balastowego - wzajemna kontrola pomoże ten błąd wyeliminować

Z - zapięcia - sprawdzamy, czy wszystkie klamry kamizelki są zapięte i dociągnięte tak, żeby dopasować kamizelkę do ciała nurka. Bardzo ważna jest kontrola pasa, który utrzymuje butlę nurkową. Jeżeli pas jest zbyt luźno zapięty to butla będzie wysuwać się z kamizelki nurkowej. W takim przypadku łatwiej jest dociągnąć pas na łodzi nurkowej niż w wodzie. Aby zapobiec wysuwaniu się butli z pasa na kamizelce warto zmoczyć pas przed montowaniem sprzętu - mokry pas łatwiej jest dobrze dociągnąć

A - automaty - zanim skontrolujemy czy działają automaty nurkowe warto sprawdzić czy butla nurkowa jest otwarta. Zawory w butlach otwierają się w lewą stronę. Jeżeli butla jest otwarta to w kolejnym etapie sprawdzamy ciśnienie w butli (powinno wynosić około 200 bar), lokalizujemy oktopus partnera (alternatywne źródło powietrza) i bądź sami z niego oddychamy bądź prosimy partnera żeby z niego poodychał. W tym czasie patrzymy się na wskazówkę na manometrze. Jeżeli opada to znaczy, że butla nurkowa została odkręcona a później przez pomyłkę zakręcona. Jeżeli wskazówka manometru „wachluje” - opada i wraca do pierwotnego położenia podczas oddychania to znaczy, że butla jest jedynie częściowo otwarta. Strzałka na manometrze w żadnym momencie oddychania nie powinna, w widoczny nagły sposób, drgać czy opadać.

K - końcowe OK. Przypominamy partnerowi o masce, fajce i płetwach. Nurkowania na rafach w Hurghadzie odbywają się z łodzi nurkowych, więc po wzajemnym sprawdzeniu nurkowie udają się na dolny pokład łodzi, skąd dużym krokiem wejdą do wody.

Prawidłowe wyważenie się nurka

Jeżeli mamy przerwę w nurkowaniu, nowy sprzęt nurkowy lub dotychczas nurkowaliśmy w innych wodach (słodkie jeziora lub morze o małym zasoleniu) to kolejnym etapem po wejściu do wody będzie dobranie odpowiedniej ilości balastu (wyważenie się nurka).

Ilość balastu zabieranego przez nurka zależy między innymi od: grubości skafandra nurkowego (im grubszy tym więcej balastu), rodzaju i wielkości butli (butle aluminiowe wymagają większej ilości balastu niż butle stalowe) oraz zasolenia akwenu (im większe zasolenie tym więcej balastu).

Właściwe jest zabieranie tylko takiej ilości balastu, jaka jest konieczna. Błędem jest zabieranie większej, niż potrzebne, ilości obciążenia. Przeważenie się nurka skutkuje trudnością z utrzymaniem neutralnej pływalności oraz prawidłowego trymu. Przeważonego nurka najłatwiej rozpoznać po opadających nogach i dużej ilości powietrza w kamizelce na małej głębokości. Balast powinien być symetrycznie rozłożony na ciele nurka. Do pomocy w uzyskaniu prawidłowego trymu służą kieszonki trymowe w kamizelkach.

Jak sprawdzić wyważenie?

Całkowicie ubrani wchodzimy do wody zbyt głębokiej by stanąć. Wypuszczamy całe powietrze z kamizelki i nie machamy nogami. Robimy długi wydech - powinniśmy powoli zacząć się zanurzać. Po zrobieniu wdechu - powinniśmy wrócić na powierzchnię z wodą do wysokości oczu. Ponieważ wyważamy się z pełną butlą, musimy wziąć pod uwagę, że powietrze, którym będziemy oddychać podczas nurkowania też ma swoją wagę, którą musimy zrównoważyć dodając 2 kilogramy, tak aby pod koniec nurkowania kiedy butla zrobi się lżejsza (w miarę spadku ciśnienia) nie „wyciągała” nas na powierzchnię.

Jeżeli nurkujemy w Hurghadzie w Morzu Czerwonym powinniśmy wziąć pod uwagę zasolenie. Morze Czerwone charakteryzuje się zasoleniem od 28 do 42 promila. Dla porównania: Bałtyk 2 do 12 promila, Morze Adriatyckie 4 do 38 promila, Ocean Indyjski około 34 promila.

Szkoląc się z nami w ramach kursu nurkowania w centrum nurkowym w Hurghadzie możesz być pewien, że nauczymy Cię etapów partnerskiego sprawdzenia lub przypomnimy je, jeśli jesteś już nurkiem z certyfikatem. Pomożemy Ci również prawidłowo się wyważyć, tak żebyś zawsze miał odpowiednią ilość balastu.